Erdoğan’ın masasındaki İstanbul ve Ankara anketi : Öne çıkan kim… Soylu’dan çifte sürpriz… Tarih belli oldu… Hüsrana uğrayan isim… Odatv açıklıyor

ODATV – ÖZEL

Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin tamamlanmasının ardından önümüzdeki yıl yapılacak yerel seçimler kamuoyunun gündeminde yer alıyor. Partiler hem yerel seçimlerde yarışacak güçlü aday profilini belirlemekle hem de ittifaklar kurmaya çalışmakla meşgul. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 7 Ekim’de gerçekleştireceği kongre yerel seçimlere giden süreçte önemli bir kilometre taşı olacak.

Kongreye gitmeden önce AKP’nin İstanbul ve Ankara adaylarını belirlemek için anket yaptırdığı öğrenildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bizzat incelediği bu ankete göre yurttaşların AKP’nin büyükşehir adayları olarak görmek istediği isimler şöyle:

İstanbul’da;

1. Murat Kurum.

2. Süleyman Soylu.

3. Fahrettin Koca.

4. Tevfik Göksu

Ankara’da;

1. Süleyman Soylu

2. Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altıok

3. Murat Kurum

Yapılan anketlerde AKP’lilerin İstanbul’da Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görmek istediği isim eski Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Ankara’da ise eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu oldu. Bu arada, Soylu İstanbul’daki listede ikinci sırayı alırken, İstanbul’da birinci çıkan Murat Kurum Ankara’da da üçüncü sıraya yerleşti.

İBB Başkan adaylığı yolunda kendisi için reklam çalışması yaptıran, sokak röportajları ve sosyal medyadaki trol hesaplar üzerinden ismini öne çıkartan eski Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da listeye giremedi.

İLGİLİ HABER: https://www.odatv4.com/guncel/akp-de-istanbul-yarisi-kizisti-iki-favori-aday-da-sahada-100858029

ADAYLAR NE DİYOR

İstanbul’da büyükşehir belediye başkan adayları anketinde üçüncü sırada yer alan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aday olmayacağını ve sağlık işlerine odaklanacağını açıklamıştı. Odatv’nin edindiği bilgilere göre Süleyman Soylu da hiçbir şekilde aday olmayı düşünmüyor. Soylu İBB veya ABB Başkan adayı olmayacağı gibi partide görev almayacağı öğrenildi.

Soylu ve Erdoğan arasında, Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinden önce de bir milletvekili aday listesi gerginliği yaşanmıştı.

ADAYLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK

AKP’nin yaptırdığı anket sonuçlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından değerlendirilmesinin ardından 7 Ekim’de yapılacak kongreden sonra adayların açıklanacağı öğrenildi. Odatv’ye gelen bilgilere göre AKP, belediye başkan adaylarını 1 Aralık’ta açıklayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir