Miha Zajc transferinde yaşanan olayla ilgili karar verildi: 1,5 yıl hapis!

Fenerbahçe’nin 2020 yılında Miha Zajc‘ın son taksidini Empoli yerine Hollanda’da bulunan bir araç şirketine göndermesiyle ortaya çıkan skandalda yeni bir gelişme yaşandı.

Fenerbahçe’nin Hollandalı bir araç şirketi tarafından dolandırıldığı öne sürülmüştü. Sarı-lacivertlilerin, İtalyan ekibine ödemesi gereken 831 bin 929 Euro 50 sent tutarındaki transfer taksitini Doetinchem’deki bir otomobil şirketine göndermişti.

25 Eylül 2020’de transfer taksitinin son tutarı için Empoli’den bir hatırlatma maili geldi, hemen ardından da farklı birsahte mesaj ulaştı.

Bu mesajda Empoli’den daha önce gelen mailin görmezden gelinmesi istendi. Fenerbahçe’ye yeni bir hesap numarası gönderildi. Sahte mail Empoli’deki irtibat kişisinin adını içeriyordu. Yanlış mail adresi, doğru mail adresinden yalnızca bir harf farklıydı.

Para gönderildi, daha sonra otomobil şirketinin ortağı olan bir adamın ticari hesap numarasını içeren bir fatura iletildi. Fenerbahçe, paranın yanlış hesaba aktarıldığını anladı. Kulüp, ikinci ortaktan ve şirketlerinden miktarı geri talep etti.

Mahkeme Fenerbahçe’yi haklı buldu

Olay mahkemeye taşındı. Mahkeme, Fenerbahçe ile sanıklar arasında geçerli bir anlaşma olmadığına karar verdi. Fenerbahçe’ye aktarılan tutarı artı yapılan masrafları iade etmelerine emredildi.

Fenerbahçe, Miha Zajc transferiyle ilgili bir açıklama yayımladı. Sarı-lacivertlilerden yapılan açıklamada, ödeme adresiyle Empoli’nin adresinin başka olduğunu ve yapılan ödemenin kulübe geri iadesi konusunda karar alındığını duyurdu.

Fenerbahçe’den yapılan açıklamada, “Son birkaç gün içerisinde Hollanda Gelderland bölge mahkemesinde kazandığımız bir dava üzerine dış basın kaynaklı olarak dijital ve yazılı mecralarda gündeme gelen bir haber ile ilgili kamuoyunu bilgilendirme gereği doğmuştur. 31 Ocak 2019’da, İtalya’nın Empoli kulübünden transfer ettiğimiz Miha Zajc’ın transfer ücretinin 830.929,50 euro’luk son taksitinin, Empoli’nin banka hesabına yatırılması adına 30 Eylül 2020 tarihinde işlem yapılmıştır. 9 Ekim 2020 tarihinde Empoli FC’den gelen ödeme talebinin ardından fatura adresini araştıran kulübümüz yetkilileri, söz konusu miktarın Hollanda merkezli bir araç alım-satım şirketinin hesabına geçtiğini saptamış ve şirketten bu miktarın iadesi talebinde bulunmuştur. Kulübümüz, Hollanda merkezli şirketin geri ödemeyi reddetmesi sebebiyle hızlı bir şekilde Hollanda yargısı nezdinde ilgili şirket hakkında şikayette bulunmuş ve ödenen ücretin iadesi talebiyle mahkemeye başvurmuştur. 4 Ağustos 2021 tarihinde, Hollanda Zupthen’deki Gelderland bölge mahkemesi, bahsi geçen şirketin kulübümüze geri ödeme yapmasına hükmetmiştir. Geri ödeme süreci başlatılmış ve bu doğrultuda ilgili şirket nezdindeki tüm hukuki yaptırımlar kulübümüzün lehine gerçekleşmiştir. Kamuoyunun bilgisine sunarız.” ifadelerine yer verildi.

Mahkemeden yeni karar!

Fenerbahçe’yi Miha Zajc transferinde 830 bin euro dolandıran Hollandalı otomobil satıcısı, 1.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.Fotomaç’ta yer alan habere göre Hollanda’nın Doetinchem kentinde araba satıcısı olan Brian J. 830 bin euro’yu zimmetine geçirmekten 18 ay hapis cezasına çarptırıldı. Brian J. ayrıca yasa dışı ateşli silah bulundurmakla da suçlandı. Verilen cezanın savcı talebiyle kabul edildiği belirtildi. (Milliyet)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir