Spiegel: Kohl hükümeti AB üyeliğini gizlice engelledi

1982- 1998 yılları arasında Alman Şansölyesi olan Helmut Kohl’un hükümetinin, yıllar boyunca şimdinin Avrupa Birliği o dönemki adıyla Avrupa Ekonomik Topluluğu’na (AET) katılım konusunda Türkiye’ni nasıl oyaladığı, Alman Dışişleri Bakanlığı’nın gizli belgeleriyle ortaya çıktı.

1992 yılına ait olan ve Der Spiegel dergisi tarafından haberleştirilen gizli belgelerde, Kohl hükümetinin açıktan üyeliğe destek sözleri vermesine ve o zamanki Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel’in Türkiye’nin Avrupa’nın bir parçası olduğunu ve “orada olmasını” istediklerini söylemesine rağmen, gizlice üyeliğe engel olmak için kulis yürüttükleri ortaya çıktı.

Der Spiegel’in haberine göre Kinkel, 13 Temmuz 1992’de Ankara’da Türk meslektaşı Hikmet Çetin’e, Federal Hükümetin Türkiye’nin AET’ye tam üyelik için çabaladığını bildiğini ve “bu hedefte ve bu yolda onu destekleyeceğini” açıkladı.

Hatta Kinkel, ‘’hâlâ çözülmesi gereken önemli sorunlar olsa da, Batı Avrupalıların Türkiye’yi artık istemediği ve ikincil bir role düşürüldüğü izlenimi yanlış,’’ ifadelerini kullanarak üyeliği desteklediğini iddia etti.

‘’TÜRKİYE BAŞKA BİR BOYUTA AİT’’

Fakat, Türkiye’ye bu destekleyici sözler sarf edilirken, Kohl diğer Avrupalı liderlere el altından, Türkiye’nin nasıl aslında ‘’Avrupa’nın bir parçası olamayacağını’’ anlatıyordu.

Belgelere göre, kendi dışişleri bakanının Ankara ziyaretinden üç gün sonra Şansölye Kohl, Oslo’ya yaptığı ziyarette Norveç Başbakanı Gro Harlem Brundtland’a ‘’Türkiye’den tam üyelik için büyük baskı geldiğini ancak biz buna karşıyız. Türkiye üye olamaz, başka bir boyuta ait,’’ dedi.

Dahası 5 Kasım 1992’de Bonn’da yaptığı bir görüşmede Kohl, dönemin Polonya Başbakanı Hanna Suchocka’ya Türkiye’nin tam üyeliğinin Almanya açısından “akıl almaz” olduğu konusunda güvence verdi. CDU başkanı, parti arkadaşlarıyla alay ederek, “coğrafya dersinde Anadolu’nun Avrupa’nın bir parçası olduğunu bilmediğini” söyledi.

Der Spiegel haberinde, Kohl’un Türkiye karşıtı olduğunun bilindiğini ancak ithamları sürekli reddettiğini ve oğlu Peter’in bir Türk’le evli olduğunu da vurguladı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir