Meral Akşener: Hukuku hesaplaşma aygıtına dönüştürenlere izin vermeyeceğiz

Partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulunan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında “hak ihlali” kararı veren Anayasa Mahkemesi üyelerine suç duyurusunda bulunarak yargı krizine neden olan Yargıtay’a seslenerek, “AYM’yi hedef göstermesini hiçbir koşulda kabul etmeyiz. AYM’nin kararları kesindir. Hukuku hesaplaşma aygıtına dönüştürenlere izin vermeyeceğiz” dedi.

Partisinden peş peşe gelen istifalara ve ittifak tartışmalarına gönderme yapan Akşener, “Siyasetimizi yankı odalarından çıkamayanlarla, millete tepeden bakanlarla, sırtımızdan meşruiyet devşirmeye kalkanlarla değil; milletimizle omuz omuza yürüyen, hakkı ve hakikati dava bilen, vatan sevdalılarıyla yapıyoruz” dedi.

Akşener’in konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

Geçtiğimiz hafta; Atamızın ebediyete intikalinin, 85’inci yılıydı. 85 milyon Türk milleti olarak; onun gösterdiği ufka varma vazifemizi, bir kez daha hatırladık. Ancak maalesef; biz milletçe, aynı duygularda buluşurken bu duyguları, paylaşmayanlar da vardı. Diyanet İşleri Başkanlığı, 3 Mart 1924 tarihinde Atatürkümüz tarafından kurulmuştur. Ama buna rağmen 10 Kasım’daki, Cuma hutbesinde, Atamıza, bir Fatiha’yı bile çok gördü. Yazıklar olsun.

‘CAN ATALAY İLE İLGİLİ HUKUK SKANDALLARI YARGI KRİZİNE DÖNÜŞTÜ’

“Ak Parti iktidarının, neden olduğu krizler silsilesinden, son olarak anayasa ve hukuk düzeninin de, payını aldığını görüyoruz. Zaten uzun bir zamandır, hakkın ve hukukun üstünlüğü yerine güçlünün üstünlüğüne dayanan bir anlayışla çok tehlikeli bir yere doğru gidiyorduk. Biliyorsunuz önce “Bu sistem, elimi kolumu bağlıyor” dendi sistem değiştirildi. Kuvvetler ayrılığı, yerle bir edildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin vasıfları, teker teker çökertildi. Devlet geleneklerimiz, harap edildi. Bugün geldiğimiz noktada ise; iktidarın gözü, yine hukuka dikildi. Biliyorsunuz, Sayın Erdoğan, uzunca bir zamandır hukuktan şikâyetçi. Gezi Parkı davasında parka inşaat yapılmasını reddeden, Koruma Kurulu’na, Başbakan sıfatıyla; “Reddi reddederiz” diyerek karşı çıkan kendisiydi. Cumhurbaşkanı sıfatıyla “Anayasa mahkemesinin, kararına uymuyor, saygı da duymuyorum” diyen de kendisiydi. Twitter’a getirilen, erişim engelinin ifade özgürlüğünü ihlal ettiğini söyleyen, Anayasa Mahkemesi kararına, “Gayri millî karar.” diyerek karşı çıkanlar da; yine Sayın Erdoğan ve yol arkadaşlarıydı. Her fırsatta, hukuktan duyduğu rahatsızlığı gösteren, bu zihniyetin biriktirdiği garabetler dizisinin, sonucunu da nitekim, geçtiğimiz hafta yaşadık.

Can Atalay kararıyla ilgili hukuk skandalları bir devlet krizine dönüştü. Yargıtay, Erdoğan gibi AYM kararına uymuyorum diyerek suç duyurusunda bulundu. Yeni anayasa değişikliğini konuşabilmemiz için önce mevcut anayasaya uymanız gerekiyor. Anayasa Mahkemesi kapatılmalıdır, demedik demeyiz. Yargıtay’dan bir dairenin AYM’yi hedef göstermesini hiçbir koşulda kabul etmeyiz. Nereyi belli olmayan odakların millet iradesini yok saymasına izin vermeyiz. Bu krize sebep olanlar hakkında suç duyurusunda bulunduk. Erdoğan’a hakem olma görevini hatırlattık. Hukuku hesaplaşma aygıtına dönüştürenlere izin vermeyeceğiz.

Yabancı göçe karşı milletimizle sivil toplum kuruluşlarımızla ilgili diğer kurumlarla eşgüdümlü çalışacağız. Kent içi hareket, kalabalıklaşma maliyeti konusunda düzenli raporlar hazırlayacağız. Kentine dostluk projesini hayata geçireceğiz. Müşterisi belli olan rantsal dönüşüm planlarına son vereceğiz. Deprem ve doğal afet olduğu yüksek riskli alanlarda yapı stokunun azaltılıp yeşil alanın genişletilmesini sağlayacağız.

Milletimize yeni bir yol sunacağız. Millet odaklı bir siyasetin temelini atmak, siyasete erdemi geri getirmek istiyoruz. İyi Partiye istikamet çizmeye kalkanlara yol vermeyeceğimizi çok iyi biliyorum. İyi Parti olarak siyasetteki çürümeye ve yozlaşmaya karşı ittifak tercihinde değil düzen tercihinde de bulunduk. Hür ve müstakil durarak öz kimliğimizle yürüyerek, kantara çıkarak, azim ve kararlılıkla özü başımıza duracağız. Her türlü dayatmaya karşı duran, yalanlara göğüs geren insanlar burada.

İSTİFA VE İTTİFAK TARTIŞMALARINA YANIT

Ülkemizin geleceğinin kapalı kapılar ardındaki pazarlıklarla değil açık ve şeffaf bir biçimde milletimizin katılımıyla sandıkta şekillenmesini istiyoruz. Devlet yönetimi ile siyasi çıkarları birbirine karşılaştıranlara karşı devletle milleti yeniden buluşturmayı istiyoruz. Siyasetimizi yankı odalarından çıkamayanlarla değil millete tepeden bakanlarla değil, bizim sırtımızdan meşruiyet devşirmeye kalkanlarla değil milletimizle omuz omuza yürüyen hakkı ve hakikati dava bilen, vatan sevdalılarıyla yapıyoruz. İşte o vatan sevdalıları burada buradasınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir