Milyonların gözü orada… Asgari ücrette son düzlük: Senaryolar belli oldu

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücrette bu hafta son viraja giriliyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu bu hafta 2024 yılı için ödenecek asgari ücreti açıklayacak. Asgari ücrete ilişkin beklenti 16 bin lira ile 17 bin lira arasında olup, yeni asgari ücret rakamıyla işsizlik maaşı, kıdem tazminatı, isteğe bağlı sigorta primleri, staj ücretleri, asgari ücretlilerin rapor ücretlerinin de aralarında olduğu birçok kalemde tutarlar değişecek.

TEKLİFLER MASAYA GELİYOR

İşçi ve işveren tarafı müzakerelerde belli bir aşamayı geride bırakırken, nihai kararda gözler hem Komisyon’a hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çevrildi. Asgari ücretin 31 Aralık tarihine kadar açıklanması bekleniyor. Hafta içi toplanması beklenen Kabine Toplantısı’nda da asgari ücret konusunun değerlendirilmesi öngörülüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da, çıkacak kararın herkesin mutabık kaldığı bir ücret seviyesi olmasını ümit ettiklerini söyledi. Üçüncü toplantıda işveren ve işçi tarafı TÜİK ve Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ortaya koyduğu raporları da dikkate alarak ilk kez asgari ücret teklifini açıklayacak.

Bir yıllık belirleneceği için önemli hale gelen asgari ücret iki farklı senaryoyla 15 bin 962 lira ile 17 bin lira arasında tahmin ediliyor. Yüzde 40 artması durumunda 15 bin 962, yüzde 45 artması durumunda 16 bin 532 lira, yüzde 50 artış durumunda 17 bin 103 liraya çıkacak. Asgari ücrete yüzde 40 zam olması durumunda yüzde 2.5, yüzde 45 zam yapılması durumunda yüzde 7.5 yüzde 50 zam yapılması durumunda ise yüzde 12.5 refah payı söz konusu olacak.

BÖLGESEL ÜCRET TALEBİ

Öte yandan iş çevreleri, kulislerde konuşulan 17 bin TL’nin yüksek olacağını ücretin bölgelere göre belirlenmesini savunuyor. Sendikalar ise bu isteme karşı çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir