Rus altın ticaretinin yeni merkezi Hong Kong oldu

Ukrayna’nın işgalinin ardından Londra’dan çıkarılan Rus altın ticareti ilk aşamada Dubai’ye geçerken, şimdi yeni bir merkez olan Hong Kong’a kayıyor.

Hong Kong uzun zamandır dünyanın en büyük tüketici pazarı olan Çin anakarasına giren külçe altın için önemli bir kanaldı ancak Nisan ayından bu yana Rus sevkiyatları da artış gösterdi.

Hong Kong bu yıl 68 ton Rus altını ithal etti. Bu rakam 2022 yılının tamamının dört katı.

Bloomberg’in haberine göre Rus altın ticaretinin Hong Kong’a kayışında ABD’nin Rusya’nın önde gelen altın madencilerine uyguladığı yaptırımların yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri’nin külçe altın piyasasındaki yasadışı faaliyetlere yönelik baskısı da etkili oldu.

Ukrayna’nın işgalinden önce, dünyanın en büyük ikinci madencisi olan Rusya’dan ihraç edilen altının neredeyse tamamı, küresel külçe altın işlemlerinin merkezi olan Londra’daki kasalara gönderiliyordu.

SAVAŞ BÜTÜN DENGELERİ DEĞİŞTİRDİ

Ancak savaştan sonra bu durum değişti.

Rus altını Londra’dan çıkarıldığında, Orta Doğu ve Asya pazarlarına sevk edilen külçe altınlar için önemli bir transit merkezi olan Dubai ilk faydalanan taraf oldu.

Rusya 2022 yılında BAE’ye 96,4 ton külçe altın sevk ederek ülkenin en büyük tedarikçisi oldu. Bu miktar Hong Kong üzerinden ihraç edilen miktarın beş katından fazla.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir