Yok mu artıran: Cumhur’un adaylarından emeklilere ‘seçim vaadi’

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2024’ü ’emekliler yılı’ ilan ederken, milyonlarca emeklinin maaşı taksit taksit yapılan zamlarla 10 bin TL’ye yuvarlandı. 10 bin TL ile geçinmeye çalışan milyonlarca emeklide seçim öncesi seyyanen zam beklentisi oluştu. Emekliler iktidardan ek zam beklerken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ’emekliler yılı’ hazırlıkları kamuoyuna yansıdı.

İKTİDARIN HAZIRLIĞI ‘EMEKLİ BULUŞMALARI’

Buna göre; emeklilerin topluma katılma hakkı çerçevesinde ’emekli buluşmaları’ gerçekleştirilerek, emekliler arasında sosyal etkileşim ve sosyal bir ağ oluşturulması sağlanacak. Kamu kurumlarıyla, bankalarla, özel sektörle protokoller yapılacak. Emeklilere birçok hizmette öncelik, ayrıcalık, indirim gibi imkanlar sağlanacak. Sunulacak sosyal aktivite imkanları emeklilik dönemlerini daha aktif şekilde sürdürmeleri amaçlanacak…

Milyonlarca emekli 15 bin TL olan açlık sınırının altında bir maaşla geçinmeye çalışırken iktidar yerine adaylarından emekliler hamlesi geldi. Sandığa iki aydan az bir süre kala İstanbul adayı Murat Kurum’un ardından Cumhur İttifakı Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Turgut Altınok da seçimi kazanması halinde Ankara’daki emeklilere ayda 5 bin TL vereceğini açıkladı.

“DAR GELİRLİLER BİZE GÜVENSİN”

Altınok “Ankara’daki dar gelirli vatandaşlarımız bize güvensin, şu an Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin destek verdiği kaç emeklimiz varsa, sosyoekonomik tarama yapacağız, ihtiyacı olan emeklilerimize ayda 5 bin TL vereceğiz. Bu bütçenin yüzde 10’unu geçmeyecek diğer vereceklerimizle” dedi. Evi olmayan vatandaşların kira öder gibi konut sahibi olması için binlerce konutluk projeleri olacağını da kaydeden Altınok, doğal gaz ve et yardımlarının tutarlarını da artıracaklarını bildirdi.

Cumhur’un İstanbul adayı Kurum da başta kadın emekliler olmak üzere ihtiyaç sahibi emeklilerin İstanbul kartlarına her ay 2.500 lira destek ödemesi yapacaklarını söylemişti.

İHTİYACI OLMAYAN EMEKLİ VAR MI?

İki aday da vaadine ‘ihtiyacı olan’ şerhi düşse de açlık sınırı altında yaşamaya çalışan emeklilerin neredeyse tamamını sosyal desteğe muhtaç durumda. Türkiye Emekliler Derneği verilerine İstanbul’da üç milyon emekli bulunuyor. Kişi başına aylık 2 bin 500 TL’den sadece İstanbul’un yıllık maliyeti 90 milyar TL’yi buluyor. Ankara’da ise 1.2 milyon emekli ikamet ediyor. Başkent’teki maliyet ise yaklaşık 72 milyar. İki adayın emeklilere dönük vaadinin sadece bir yıllık faturası 162 milyar TL ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir